FOLK KASZUBSKI

Wyświetlanie 1–12 z 58 wyników

„Folk kaszubski” to obecnie potoczna nazwa stylu sztuki ludowej który rozwijali Kaszubi zamieszkujący głównie na Pomorzu Gdańskim.

Uznawana obecnie za charakterystyczną dla folku kaszubskiego paleta barw pojawiła się na przełomie XIX i XX wieku. Zawiera ona kolory: żółty, zielony, czerwony, czarny, oraz kilka odcieni niebieskiego które dominują w kaszubskich wzorach ludowych.

Początkowo artyści ludowi z Kaszub trudnili się zdobieniem ceramiki i elementów stroju takich jak kobiece czepce. W późniejszych okresach folklorystyczne ornamenty kaszubskie pojawiały się równie często na wyposażeniu domu takim jak poduszki, obrusy i serwety.

Istnieje kilka odmian kolorystyki i wzornictwa kaszubskiego zwanych „szkołami”, np. pucka, wejherowska, tucholska, chojnicka, słupska, bytowska, wdzydzka czy żukowska. Pomimo tych różnic, wszyscy artyści kaszubscy wykorzystywali w swoich pracach głównie motywy roślinne. Najczęściej jako ozdoby pojawiały się tulipany, owoce granatu, palmety, stokrotki, liście dębu, niezapominajki oraz pąki kwiatów.

Przygotowaliśmy liczne produkty zdobione wzorami inspirowanymi folkiem kaszubskim: bluzki, fartuchy, torby, torebki, worki, poduszki, podkładki pod mysz i smycze. Serdecznie zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą nawiązującą do kaszubskich haftów i malowideł obfitujących w delikatne ornamenty roślinne.

Wyświetlanie 1–12 z 58 wyników