FOLK ŁOWICKI

Wyświetlanie 1–12 z 73 wyników

„Folk łowicki” to obecnie popularne określenie stylu sztuki ludowej, który rozwijali artyści zamieszkujący tereny dawnego Księstwa Łowickiego.

Charakterystyczna, bardzo szeroka i intensywna kolorystyka powstała na początku XIX wieku wraz z męskimi i kobiecymi strojami zwanymi „pasiakami”. Kolory które występują najczęściej we wzorach łowickich to czarny, zielony, czerwony, żółty, fioletowy, oraz liczne odcienie pomarańczowego, niebieskiego i zielonego.

Od drugiej połowy XIX wieku artyści z okolic Łowicza tworzyli wycinanki z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Są to jedne z najbardziej rozpoznawalnych polskich dzieł sztuki ludowej.

Folklor łowicki to także charakterystyczny styl haftowania. Wykorzystywał on łączenie różnych kolorów nici oraz cieniowanie, które dawało wrażenie trójwymiarowości.

Znakomitą większość dzieł łowickich twórców (strojów ludowych, dekoracji) cechowało ogromne bogactwo kształtów i kolorów.

Przygotowaliśmy liczne produkty zdobione wzorami inspirowanymi folkiem łowickim: bluzki, fartuchy, torby, torebki, worki, poduszki, podkładki pod mysz i smycze. Serdecznie zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą nawiązującą do łowickich ludowych haftów i wycinanek.

Wyświetlanie 1–12 z 73 wyników