FOLK KRZCZONOWSKI

Wyświetlanie 1–12 z 13 wyników

„Folk krzczonowski” to obecnie popularna nazwa stylu sztuki ludowej który rozwijali artyści i rzemieślnicy z okolic wsi Krzczonów na Lubelszczyźnie. Najpopularniejszą techniką wzornictwa krzczonowskiego był haft na odzieży. Styl ten bardzo się zmieniał, szczególnie na przełomie XiX i XX wieku.

W starszych haftach krzczonowskich występowały głównie wielobarwne, drobne elementy geometryczne. Powtarzano je obok siebie, zwykle w liniach równoległych do krawędzi zdobionego brzegu odzieży.

Nowszy folk krzczonowski to hafty krzyżykowe, które pojawiły się na początku XX wieku. Odpowiednio układane krzyżyki tworzą w nich większe elementy (kwiaty, rozetki, figury geometryczne) – zgodnie z tradycją nadal powielane i układane w równoległe linie. To sprawia, że hafty krzczonowskie, zarówno starsze jak i nowsze, mają bardzo uporządkowaną formę. W krzczonowskich haftach krzyżykowych dominują kolory takie jak czarny, niebieski, czerwony i żółty. Ten rodzaj haftu krzczonowskiego jest zapożyczeniem – pojawił się w regionie za sprawą żony jednego z Krzczonowian, która pochodziła z Rosji.

Przedstawiamy produkty z wzorami inspirowanymi folklorem krzczonowskim: fartuchy, torby, poduszki i podkładki pod mysz. Serdecznie zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą nawiązującą do prostych geometrycznych form haftu krzczonowskiego.

Wyświetlanie 1–12 z 13 wyników